poniedziałek, 10 lutego 2025

Z cyklu muzea morskie/jednostki muzealne ... cz. 32 - Explosion Museum of Naval Firepower

 

Explosion Museum of Naval Firepower (obecnie część National Museum of the Royal Navy) to jedno z najciekawszych i jak najbardziej wartych polecenia muzeów na Wyspach Brytyjskich. Samo muzeum prezentujące szeroką gamę eksponatów, które były lub wciąż są wykorzystywane przez Royal Navy, znajduje się w Portsmouth-Gosport i zajmuje historyczne obiekty, będące częścią dawnego Składu Uzbrojenia Królewskiej Marynarki Wojennej (Royal Armaments Depot) „Priddy`s Hard”, który od końca XVIII wieku aż do swojego zamknięcia w 1989 roku zaopatrywał okręty Royal Navy w broń i amunicję. Sięgające aż XVIII wieku zbiory muzeum prezentowane są nam zarówno w plenerze jak i w tematycznie urządzonych salach zlokalizowanych w budynkach, przylegających do historycznego „Wielkiego Magazynu”.









Ekspozycja plenerowa prezentująca XX-wieczne uzbrojenie artyleryjskie i rakietowe zlokalizowana jest w głównej mierze wzdłuż uliczki przecinającej teren muzeum (pojedyncze eksponaty ulokowano od strony zatoki)

Wyrzutnia Mark 30 dla rakiet przeciwlotniczych GWS 30 Sea Dart wraz z rakietami Sea Dart.



6-cio komorowa pudełkowa wyrzutnia pocisków przeciwlotniczych Sea Wolf


 

Znajdująca się na zapleczu armata OTO-Melara kal. 76 mm oraz kontenery transportowo - startowe pocisków przeciw okrętowych Exocet

Wieża Vickers Mark 6 z armatami Mark 5 QF – kal. 4.5 cal / 114 mm




Wieża Vickers Mark 8 Mod. 0 z armatą kal. 4.5 cala / 114 mm


Sześciolufowy holenderski zestaw obrony bezpośredniej Goalkeeper kal. 30 mm

  


Moździerz okrętowy

Potrójna wyrzutnia torpedowa STWS 2 dla torped Stingray montowana na fregatach typu Leander i niszczycielach typu 42 w latach 80-tych XX wieku.


4 calowe / 101 mm armaty morskie Mark XVI QF na wspólnej lawecie.

 

Pojedyncza armata okrętowa Mark IXB 4,7 cali / 120 mm na lawecie Mark XXII montowana na drugowojennych niszczycielach serii: S, T U, V, W.


Pojedyncza armata kalibru 76 mm

 

Ekspozycja zaprezentowana nam pod dachem, w celu jej lepszego poznania podzielona została tematycznie według rodzajów broni. Już po wejściu do budynku sam wystrój holu daje nam możliwość zobaczenia z czym wkrótce będziemy mieli do czynienia a oczy przykuwa tu m.in. Red Beard – pierwsza bomba atomowa Royal Navy.


Bomba atomowa Red Beard

Bomba atomowa Red Beard i 15 calowy pocisk artyleryjski



Po nabyciu biletu z holu głównego przechodzimy w lewo do małej salki, gdzie w postaci szatni zaprezentowano nam codzienną pracę oraz rzeczy osób zatrudnionych w Składzie Uzbrojenia Królewskiej Marynarki Wojennej.






Po wyjściu z salki trafiamy do korytarza prowadzącego do „Wielkiego Magazynu”, w którym przy pomocy ludzkich figur przedstawiono nam drogę uzbrojenia i prochów do i z składu oraz przy pomocy zdjęć i map przybliżono nam historię Priddy`s Hard.



Po skręceniu w lewo z korytarza trafiamy do drugiej tematycznej ekspozycji „The designers`s workshop galery”, gdzie zaprezentowano nam rozwój uzbrojenia (zarówno dział jak i broni strzeleckiej) oraz amunicji od XVIII wieku aż do naszych czasów.





















Po zawróceniu i wyjściu z ww. sali możemy iść dalej przed siebie by kontynuować zwiedzanie dalszej części ww. ekspozycji lub też możemy skręcić w lewo i wejść do wnętrza „Wielkiego Magazynu”, który na co dzień wykorzystywany jest jako miejsce do organizowania okolicznościowych imprez oraz wydarzeń – w momencie naszego zwiedzania pełnił on akurat funkcję lokalu wyborczego.



Po wyjściu z magazynu skręcamy w lewo z powrotem na główną trasę zwiedzania i trafiamy do małej salki, gdzie kontynuowana jest prezentacja ekspozycji „The designers`s (…)”.



Pocisk powietrze ziemia AS-12



Armata Oerlikon 1939/65 kal. 20 mm





Rakieta przeciwczołgowa SS-11 przez śmigłowce Wessex Royal Marines


Torpeda Stingray w pojemniku transportowym


Następnie podążając za kierunkiem zwiedzania trafiamy do tematycznie urządzonych sal wystawowych zatytułowanych kolejno:

Galeria min (The Mines Gallery) – prezentująca nam różne rodzaje min morskich, jakie wykorzystywane były na przestrzeni lat przez Royal Navy.
















Galeria wielkich dział (The Big Guns Gallery) – prezentująca nam uzbrojenie artyleryjskie oraz amunicję jakie na przestrzeni lat znajdowały się na wyposażeniu jednostek nawodnych i podwodnych Royal Navy.






















































Galeria broni przeciw okrętom podwodnym (The Anti-Submarine Gallery) – prezentująca nam wszelkiej maści wyrzutnie i miotacze bomb głębinowych oraz stosowaną do nich amunicję (do pełni szczęścia zabrakło mi tu wyrzutni systemu Ikara oraz moździerza Mark 10 Limbo).

















Galeria Torped – prezentująca nam historię rozwoju broni torpedowej wykorzystywanej w Royal Navy i nie tylko.





















Galeria pocisków rakietowych (The Missiles Gallery) – prezentująca nam w głównej mierze prawie całą gamę pocisków rakietowych używanych przez Royal Navy po II Wojnie Światowej (do pełni szczęścia zabrakło tu Harpoona oraz znajdujących się w innym miejscu pocisków Tomahawk i Polaris) jak i niektóre z bomb wykorzystywanych przez lotnictwo morskie – w tym atomową WE177.




























Po wyjściu z ostatniej z ww. sal trafiamy z powrotem do wspomnianego już wyżej korytarza skąd poprzez kawiarenkę powracamy do holu głównego gdzie w małym sklepiku możemy nabyć wszelkiej maści pamiątki związane z tym miejscem oraz Royal Navy.



Dla dzieci, które nie koniecznie są zainteresowane prezentowanymi eksponatami muzeum przygotowało specjalną zabawę w postaci znajdź myszkę wśród eksponatów.

 

Uzupełnieniem ww. ekspozycji jest znajdująca się w osobnym budynku wystawa zatytułowana „Nocni Łowcy” (The Night Hunters), gdzie zaprezentowano nam historię działań brytyjskich sił przybrzeżnych podczas II Wojny Światowej – ścigaczy torpedowych i artyleryjskich, które właśnie w Portsmouth-Gosport miały jedną ze swoich głównych baz operacyjnych. Największymi zaprezentowanymi tu eksponatami jakie rzucają nam się od razu w oczy są dwa ścigacze torpedowe – jeden to CMB 331 (ostatni z serii 55 stopowych przybrzeżnych motorowych łodzi Thornycroft`a) a drugi to MTB71 (budowany pierwotnie na zamówienie Marynarki Wojennej Królestwa Norwegii). Poza ww. jednostkami na wystawie prezentowane jest też wyposażenie oraz uzbrojenie brytyjskich ścigaczy, historia służby, charakterystyczne postacie oraz liczne pamiątki po dywizjonach oraz ludziach w nich służących.

Wystawa























Kuter torpedowy CMB 331


 

 

 

Kuter torpedowy MTB71

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Uwaga ciekawostka: jak już wyżej wspomniałem w głównym budynku muzeum jest kawiarnia ale nie jest to jedyny tego typu obiekt w całym kompleksie, bowiem jest jeszcze mini pub, w którym można się napić kliku gatunków lokalnego piwa „Powder Monkey”

Informacje praktyczne: Explosion Museum of Naval Firepower ulokowane jest w Gosport, jednej z dzielnic miasta Portsmouth (adres: Hertitage Way Priddy`s Hard Gosport Hants PO12 4LE). Muzeum otwarte jest od środy do niedzieli w godzinach 10:00 do 16:30 (w okresie wakacji szkolnych w Hrabstwie Hampshire muzeum jest otwarte codziennie). Więcej informacji na temat lokalizacji muzeum i nie tylko pod adresem https://www.nmrn.org.uk/visit-us/explosion-museum-naval-firepower. Do muzeum można się dostać: samochodem od strony Gosport, pieszo korzystając z kursującego pomiędzy Portsmouth a Gosport promu osobowego i dalej spacerem tak ca. 1.5 km idąc przez centrum Gosport i tereny należące niegdyś do Royal Navy lub też skorzystać z autobusu wodnego odbijającego z przystani na terenie Portsmouth Historic Dockyard, który dowozi nas niemal pod samo muzeum.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz