środa, 5 czerwca 2024

Z cyklu muzea morskie/jednostki muzealne ... cz. 23 - Muzeum D-Day Story w Portsmouth

Ulokowane w Portsmouth – Southsea Muzeum „D-Day Story” to jedyna na terytorium Wysp Brytyjskich placówka muzealna w pełni poświęcona alianckiemu lądowaniu w Normandii oraz Bitwie o Normandię, posiadająca w swoich zbiorach pond 10.000 eksponatów związanych z ww. wydarzeniami. Początki placówki sięgają roku 1984, kiedy to została ona otwarta jeszcze jako D-Day Museum przez Królową Elżbietę. W marcu 2018 roku po kompleksowej przebudowie (powstał wtedy obecny budynek, projektu miejskiego architekta Kena Norrisha) muzeum otworzyło się ponownie już jako D-Day Story. W obecnym kształcie muzeum podzielone jest tematycznie na cztery części (trzy z nich ulokowane są w głównym budynku), każda z części oprócz samych eksponatów czy też modeli sprzętu, zawiera także liczne audio-wizualne prezentacje pozwalające lepiej zrozumieć prezentowaną historię.

Część 1: „Przygotowanie do D-Day” – zaprezentowano tu: drogę jaka doprowadziła do lądowania, wyboru jego miejsca, głównych architektów planu lądowania oraz same plany.






Część 2: „D-Day oraz Bitwa o Normandię” – część zajmująca największą powierzchnię, gdzie największymi eksponatami są czołg torujący Sherman BARV, kołowa amfibia DUKW, replika barki desantowej LCVP, armato haubica kal. 105 mm, pocisk 15 calowy, mina morska.


















































Pojazd inżynieryjny Sherman BARV




Amfibia kołowa DUKW

Replika barki LCVP


Mina morska

Brytyjska armatohaubica QF25 kal. 87,6 mm


15 calowy pocisk artyleryjski do działa kal. 381 mm, będącego na wyposażeniu brytyjskich pancerników oraz monitorów (rozmiar pocisku widać po porównaniu go z moją osobą).


Część 3: „Haft Overlord oraz dziedzictwo” – w części tej główną rolę odgrywa Haft Overlord zamówiony przez Lorda Dulvertona w celu upamiętnienia tych, którzy brali udział w D-Day i Bitwie o Normandię. Ukończenie haftu zajęło dwudziestu członkom Królewskiej Szkoły Tkactwa aż siedem lat. Haft ma 83 m długości i składa się z 34 różnych paneli prezentujących poszczególne etapy operacji Overlord i Bitwy o Normandię. Poza nim w części tej znajdują się ekrany, gdzie obejrzeć można wspomnienia weteranów oraz umieszczone w gablotach eksponaty prezentujące D-Day w powojennej popkulturze.

Haft Overlord – wybrane fragmenty















Pamiątki po weteranach




D-Day w powojennej popkulturze i pamięci


Część 4: „Barka desantowa HM LCT 7074” – największy eksponat, weteran D-Day, położona na zewnątrz muzeum pod specjalnym zadaszeniem (opis jednostki w oddzielnym opracowaniu) jedyna zachowania barka desantowa do przewozu czołgów typu Mk.III, na której pokładzie ładunkowym umieszczono dwa czołgi: Sherman Grizzly oraz Churchill Crocodile.

Barka desantowa HM LCT 7074


Czołg Sherman Grizzly



Czołg Churchill Crocodile


Pomiędzy budynkiem muzeum a barką desantową ulokowano placyk pamięci z pomnikiem marszałka Bernarda Law`a Montgomery`ego oraz Żołnierza II Wojny Światowej”.




pomnik "Monty`ego" marszałka polnego, zwycięzcy z pod El-Alamein Montgomery`ego 

pomnik żołnierza II Wojny Światowej


Informacje praktyczne: D-Day Story ulokowane jest w Southsea, jednej z dzielnic miasta Portsmouth (adres: Clarence Esplanade, Southsea, Hampshire, PO5 3NT). Muzeum jest otwarte codziennie od godziny 10:00 do 17:30 (w okresie październik – marzec do godziny 17:00) za wyjątkiem okresu Bożego Narodzenia. Ostatnie wejście do muzeum ma miejsce  na godzinę  przed jego zamknięciem. Więcej informacji na temat lokalizacji muzeum i nie tylko pod adresem https://theddaystory.com/plan-your-visit/find-us/. Bilet wstępu do muzeum i na pokład barki kosztuje (stan na maj 2024 r.): dla dorosłych £15.95 (przy zakupie przez internet £14.35), dla seniora (60+): £12.70 (£11.45 przy zakupie przez internet), dla studentów i dzieci: £8.00 (£7.20 przy zakupie przez internet), dla rodziny (do 2 dorosłych i do 3 dzieci): £39.75 98£35.80 przy zakupie przez internet), dzieci poniżej 5 roku życia wchodzą za darmo.

Trasę zwiedzania obiektu najlepiej zacząć od zakupu biletu w kasie w holu głównym budynku (oprócz biletu otrzymujemy specjalną naklejkę do umieszczenia na ubraniu), po czym udać się na zwiedzanie barki. Po jej zwiedzeniu powracamy do budynku przystępując do zwiedzania poszczególnych część ekspozycji. Na zakończenie zwiedzania możemy nabyć w umieszczonym w holu sklepiku liczne pamiątki (mnie zaciekawiła tu butelka piwa o nazwie Landfall Ale na etykiecie której widniał HM LCT 7074).


 

 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz