sobota, 7 lipca 2018

Z cyklu "Z życia Polskiej Marynarki Wojennej" ... cz. 6 - Trzy parady w Gdyni ;-)



W niedzielne popołudnie 24 czerwca 2018 roku na redzie Gdyni miało miejsce niecodzienne wydarzenie – parada morska zorganizowana w związku z przypadającą na ten rok 100 rocznicą utworzenia Polskiej Marynarki Wojennej, w której oprócz wybranych jednostek naszej marynarki uczestniczyły też jednostki z Chin, Danii, Francji, Litwy, Łotwy, Niemiec oraz Stanów Zjednoczonych. Paradę zaszczycili też swoją obecnością Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej oraz Minister Obrony Narodowej, którzy obserwowali jej przebieg z pokładu okrętu rozpoznania radioelektronicznego ORP NAWIGATOR, na maszcie którego na ten czas podniesiono prezydencki proporzec. W paradzie uczestniczyły w kolejności marszu: ORP GENERAŁ KAZIMIERZ PUŁASKI, PLAN BINZHOU, FGS MAGDEBURG, ORP KASZUB, LNF DZUKAS, FNS HANKO, ORP PIORUN, ORP GROM, USS OAK HILL, ORP LECH, ORP HEWELIUSZ, ORP GNIEZNO, ORP CZAJKA, FS L`AIGLE, FS CEPHEE,  HDMS DIANA, ORP WDZYDZE, LVNS CESIS, SG-311 KAPER-1, ORP MAĆKO, ORP ORZEŁ i ORP SĘP.

Wielu może zdziwić tytuł mojego odcinka "Trzy parady w Gdyni", nie to nie jest żaden błąd dla mnie tego dnia naprawdę odbyły się trzy parady, które przedstawiam poniżej.

Parada 1

Zanim na redę wpłynęły okręty na Bulwarze Miejskim, grupka emerytowanych marynarzy oraz miłośników PMW zmartwionych jej stanem oraz modernizacyjnym marazmem zorganizowała mały happening pod nazwą „Wielka Parada okrętów obiecywanych MP RP od 20 lat”, podczas którego to na murku oddzielającym Bulwar od plaży miejskiej ustawiła papierowe okręty o nazwach i liczbie nawiązujących do wszystkich planowanych a nie zrealizowanych projektów (odstawał tu tylko od reguły ŚLĄZAK ale jego budowa to swoiste podsumowanie tej tragicznej sytuacji) - poniżej zdjęcia (aby powiększyć kliknij na zdjęcie).



 Parada 2

Parada morska nazwana przeze mnie „Paradą Prezydencką”, skąd ta nazwa a no stąd, że najlepsze warunki do jej podziwiania miał Prezydent, Minister Obrony Narodowej oraz inne zaproszone Vipy. Dla zgromadzonej na końcu Skweru Kościuszki publiczności pozostało jedynie podziwianie okrętów od dziobu, bowiem w dalszej obserwacji przeszkadzał im częściowo falochron, lepsze już warunki miała nieliczna publiczność jaka zgromadziła się na plaży miejskiej. Oba w/w miejsca łączyła jednak jedna wspólna ujemna cecha – dystans do okrętów, które ze względów bezpieczeństwa szły w pewnym oddaleniu, co dla wielu nie posiadających aparatów z dużym zoomem, stanowiło przeszkodę w wykonaniu pamiątkowych fotografii – dla pragnących zobaczyć jak parada wyglądała z bliska odsyłam wszystkich na zaprzyjaźniony blog, którego autor obserwował jej przebieg z pokładu holownika 8 Flotylli Obrony Wybrzeża – H-6 (link ↓ ).
Poniżej zdjęcia okrętów uczestniczących w paradzie, wykonane z tarasu restauracji "Vinegre" ulokowanej na 3 piętrze Muzeum Marynarki Wojennej. 

Okręt rozpoznania radioelektronicznego ORP NAWIGATOR (262) z głową państwa na pokładzie wyrusza na redę ...

... na której to "kręciły" się już holownik H-6 oraz najnowszy, pełniący rolę "adiutanta" dla ORP NAWIGATOR nabytek naszej floty - niszczyciel min ORP KORMORAN (601).

Uczestnicy parady na horyzoncie


ORP NAWIGATOR (262) z widocznym, powiewającym na maszcie głównym Proporcem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Okręt szkolny ORP WODNIK (251), kolejna z jednostek towarzyszących ORP NAWIGATOR, na której to ulokowano pozostałych, zaproszonych na święto gości.



ORP KORMORAN podchodzi do ORP NAWIGATOR, po czym ...

... efektownym zwrotem w miejscu daje zgromadzonym na pokładzie ORP NAWIGATOR gościom pokaz swoich doskonałych możliwości manewrowych.



Otwierająca paradę fregata ORP GENERAŁ KAZIMIERZ PUŁASKI (272) a za nią chińska fregata PLAN BINZHOU (515) oraz będący największym uczestnikiem parady amerykański okręt desantowy dok USS OAK HILL (LSD-51).

Dodaj napis


Parada morska widziana z tarasu restauracji Vinegre oraz "tłumy" na plaży.
 
Fregata ORP GENERAŁ KAZIMIERZ PUŁASKI (272), która wraz z bliźniaczą ORP GENERAŁ TADEUSZ KOŚCIUSZKO (273) miała zapewnić ciągłość szkolenia do czasu wprowadzenia do służby nowych okrętów, których niestety jednak jak nie było tak nie ma.

Chińska fregata rakietowa typu 054A - PLAN BINZHOU (515).


Komponent lotniczy na paradzie reprezentowały wchodzące w skład Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, trzy samoloty Bryza, śmigłowiec Mi-14PŁ oraz śmigłowiec Mi-2.

Trzy Bryzy w locie nad korwetą ORP KASZUB (240) oraz litewskim patrolowcem LNF DZUKAS (P12).

Niemiecka korweta rakietowa FGS MAGDEBURG (F 261), kuzyn naszego, budowanego już od prawie osiemnastu lat Ślązaka.



Mi-14 PŁ wraz z Mi-2 w locie nad okrętami

USS OAK HILL (LSD 51) - amerykański okręt desantowy dok typu Harpers Ferry (kto jak kto ale amerykanie umieją zaprezentować swoja banderę ;-) ).

ORP KASZUB (240) - okręt który miał zapoczątkować serię identycznych jednostek ale jak to już u nas bywa cała seria skończyła się na prototypie



Fiński mały okręt rakietowy typu Hamina -  FNS HANKO (82).

Litewski patrolowiec LNF DZUKAS (P12).






Mały okręt rakietowy ORP PIORUN (422), który wraz z bliźniaczymi ORP ORKAN (421) i ORP GROM (423) dysponuje największym potencjałem ofensywnym w naszej flocie

Okręt ratowniczy ORP LECH (282), wielce pożyteczna jednostka, która wraz z bliźniaczym ORP PIAST (281) wymaga jednak już wymiany na nową.



Okręt transportowo - minowy ORP GNIEZNO (822.)

Okręt hydrograficzny ORP HEWELIUSZ (265).


Śmigłowiec Mi-2 z fotografami na pokładzie zatacza okrąg nad niszczycielem min ORP CZAJKA (624)

Francuski niszczyciel min typu Tripartite FS L`AIGLE (M 647) ...

... oraz bliźniaczy FS CEPHEE (M 642)

Duński okręt patrolowy typu Diana - HDMS FREYA (P 521).

ORP ORZEŁ (291) jeden z symboli fatalnego stanu naszej floty, okręt, który od kilku lat znajduje się w remoncie, który dodatkowo wydłużył jeszcze pożar jaki wybuchł na jego pokładzie.

Po przyjęciu parady ORP NAWIGATOR wraz z ORP KORMORAN powoli kierują się w stronę południowego wejścia do portu  w Gdyni.

Zamykający paradę ORP SĘP (295) obok bliźniaczego ORP BIELIK (296) najstarszy poza Tajwanem, pozostający w służbie okręt podwodny.

ORP KORMORAN (601) nasz rodzynek, do którego to wkrótce mają dołączyć dwaj bracia, co z kolei pozwoli na zastąpienie w służbie już ponad 50-cio letnich niszczyciely min typu 206FM.


 Parada 3

Mała parada morska nazwana przeze mnie „Paradą dla ludu”, podczas której to mniejsze jednostki (duże po zakończeniu głównej parady pozostały na redzie), prowadzone przez ORP KASZUB weszły w szyku torowym południowym wejściem do portu w Gdyni, dając przebywającej tam publiczności możliwość podziwiania ich z bliskiej odległości. Poniżej zdjęcia uczestniczących w niej jednostek (aby powiększyć kliknij na zdjęcie):




 Korweta z.o.p. ORP KASZUB (240)





 Litewski patrolowiec LNF DZUKAS (P12)




 Fiński mały okręt rakietowy FNS HANKO (82)





 Mały okręt rakietowy ORP PIORUN (422)





Mały okręt rakietowy ORP GROM (423)





Okręt ratowniczy ORP LECH (282)





 Okręt hydrograficzny ORP HEWELIUSZ (265)




Niszczyciel min ORP CZAJKA (624)





 Francuski niszczyciel min FS L`AIGLE (M 647).




 Francuski niszczyciel min FS CEPHEE (M 652).






 Trałowiec ORP WDZYDZE (646).






 Duński patrolowiec HDMS FREYA (P521).




 Łotewski patrolowiec LVNS CESIS (P-06).






 Kuter straży granicznej SG-311 KAPER-1





 Okręt ratowniczy ORP MAĆKO (R-15).




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz