sobota, 16 kwietnia 2016

Z cyklu okręty wojenne ... cz. 22 USS DONALD COOK DDG-75



USS DONALD COOK DDG-75 (call sign: NDGC) amerykański niszczyciel rakietowy klasy Arleigh Burke, wersja II, zbudowany przez stocznię Bath Iron Works w Bath w stanie Maine. Patronem jednostki jest Pułkownik Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych Donald G. Cook, który za swoją heroiczną postawę podczas pobytu w wietnamskiej niewoli został (pośmiertnie) odznaczony Medalem Honoru. Pułkownik Cook jako ochotnik oddelegowany został z kompani łączności kwatery głównej Batalionu 3 Dywizji Piechoty Morskiej na 30 dniowy pobyt w Południowym Wietnamie, gdzie miał pełnić funkcję obserwatora. W trakcie tego pobytu towarzysząc jednemu z oddziałów wietnamskiej 4 Dywizji Piechoty Morskiej, został ranny a następnie wzięty do niewoli przez przeważające siły Viet Congu, co miało miejsce w nowy rok 1964 roku w pobliżu miejscowości Binh Gia w prowincji Phuoc Tuy, podczas śpieszenia z pomocą załodze zestrzelonego amerykańskiego śmigłowca. Mottem jednostki jest „Faith Without Fear” („Wiara bez strachu”). W dniu 24 lutego 2012 roku, USS DONALD COOK za wzorową służbę w 2011 roku nagrodzony został odznaką efektywności bojowej "E". W dniu 9 kwietnia 2014 roku, amerykańskie władze wojskowe poinformowały o skierowaniu USS DONALD COOK na Morze Czarne, co było następstwem aneksji Krymu przez Rosję i wzrostem niepokojów wśród prorosyjskiej części ludności Ukrainy. Według oficjalnego oświadczenia głównym celem okrętu było m.in. "uspokojenie czarnomorskich sojuszników NATO". Następnego dnia okręt wpłynął na Morze Czarne. Dwa dni później, 12 kwietnia 2014 roku, nieuzbrojony rosyjski bombowiec Su-24 "Fencer" wykonał dwanaście przelotów na niskiej wysokości w pobliżu prowadzącego patrol okrętu. Podobne zdarzenie miało miejsce w kwietniu 2016 roku w Morzu Bałtyckim, gdy dwa nieuzbrojone rosyjskie Su-24 wykonały przelot na niskiej wysokości w pobliżu USS DONALD COOK. Obecny przydział okrętu to 60 Dywizjon Niszczycieli z bazą w Rota w Hiszpanii.

Położenie stępki: 07.07.1996 r.
Wodowanie i chrzest : 03.05.1997 r.
Wcielenie do służby: 04.12.1998 r.



USS DONALD COOK DDG-75 (call sign: NDGC) an American guided missile destroyer class Arleigh Burke – version Flight II, built by Bath Iron Works Shipyard in Bath (Maine). The patron of this unit is US Marine Corps Colonel Donald G. Cook, who was awarded the Medal of Honor (posthumously) for his extraordinary courage while a prisoner of war. Colonel Cook volunteered for a temporary 30 day tour in Vietnam as an observer from Communications Company, Headquarters Battalion, 3rd Marine Division. Accompanying elements of the 4th Vietnamese Marines, Col. Cook was wounded and captured by a vastly superior Viet Cong force on New Year's Eve 1964 near Binh Gia, Phouc Tuy Province, South Vietnam, while on a search and recovery mission for a downed American helicopter crew. The unit motto is " Faith Without Fear ". On 24 February 2012, Donald Cook was awarded the 2011 Battle Efficiency "E" award. On 9 April 2014, U.S. military officials confirmed the deployment of USS DONALD COOK to the Black Sea, shortly after Russia′s annexation of Crimea and amid the pro-Russian unrest in Ukraine. The official statement claimed the vessel′s mission was "to reassure NATO allies and Black Sea partners of America’s commitment to strengthen and improve interoperability while working towards mutual goals in the region". On 10 April 2014, the warship was reported to have entered the Black Sea. On 12 April 2014, an unarmed Russian Su-24 "Fencer" fighter jet made twelve close-range passes of the USS Cook during a patrol of the western Black Sea. The same incident took place in april 2016 in Baltic Sea, when two unarmed Russian Su-24 "Fencer" fighter jets made close-range passes of the USS DONALD COOK. The present allocation of the ship is 60 Destroyer Squadron, based in Rota, Spain.

Keel laid: 07.07.1996.
Launched & christened: 03.05.1997.
Commissioned: 04.12.1998.

Dowodzący oficerowie / Commanding officers:
  • Cdr. James Francis McCarthy 04.12.1998 - 04.02.2000,
  • Cdr. Matthew Michael Sharpe 04.02.2000 - 22.06.2001,
  • Cdr John Joseph Costello 22.06.2001 - 30.05.2003,
  • Cdr Mark Thomas Sedlacek - 30.05.2003 - 30.11.2004,
  • Cdr Philip Daniel Ramirez 30.11.2004 - 05.01.2006,
  • Cdr Chrles Preston Good 05.01.2006 - 14.01.2006,
  • Cdr John Michael Esposito 14 Jan 2006 - 02.07.2007,
  • Cdr William James Parker III 02.07.2007 - 12.12.2008,
  • Cdr Derek Brian Granger 12.12.2008 - 18.06.2010,
  • Cdr Jerris Lee Bennett 18.06.2010 - 22.10.2010,
  • Cdr James Robert Kenny 22.10.2011 - 10.05.2013,
  • Cdr Scott Anthony Jones 10.05.2013 - 17.10.2014,
  • Cdr Charles Edward Hampton 17.10.2014 - ?.?.2016,
  • Cdr Timothy C. Moore Jr. ?.?.2016 -


Jednostki wersji Flight II / Units version Flight II: 
  • USS MAHAN DDG-72, wcielenie do służby / commissioned: 14.02.1998, 
  • USS DECATUR DDG-73,wcielenie do służby / commissioned: 29.08.1998, 
  • USS McFAUL DDG-74, wcielenie do służby / commissioned: 25.04.1998, 
  • USS DONALD COOK DDG-75, wcielenie do służby / commissioned: 04.12.1998,
  • USS HIGGINS DDG-76, wcielenie do służby / commissioned: 24.04.1999, 
  • USS O`KANE DDG-77, wcielenie do służby / commissioned: 23.10.1999, 
  • USS PORTER DDG-78, wcielenie do służby / commissioned: 20.03.1999.
Dane techniczne / Technical data:

  • Wyporność (pełna) / Displacement (fully loaded): 8373 ton, 
  • Wymiary / Dimensions: 
    • długość / length: 153,8 m, 
    • szerokość / beam: 20,4 m, 
    • zanurzenie / draft: 9,9 m, 
  • Napęd / Propulsion: 
    • 4 turbiny gazowe General Electric LM 2500 / 4 General Electric LM 2500 gas turbines – łączna moc / total power: 2650 SHP (19,800 kW), 
    • 2 wały z dwiema 5 skrzydłowymi śrubami nastawnymi/ 2 shafts with two 5 bladed propellers, 
  • Urządzenia pomocnicze / Aux. machinery: 
    • 3 generatory Allison AG 9140 / 3 x Allision AG9140 generators:  każdy / each: 2,550 kW, 440 V, 
  • Prędkość / Speed: > 30 węzłów / knots, 
  • Zasięg / Range: 4.400 mil morskich / nautical miles przy prędkości / at speed 20 węzłów / knots,
  • Wyposażenie elektroniczne / Electronic equipment:
    • radar 3D AN/SPY-1D, 
    • radar przeszukiwania powierzchni / surface search radar: AN/SPS-67(V)4, 
    • radar przeszukiwania powierzchni / surface search radar: AN/SPS-64(V)9, 
    • 3 radary naprowadzające dla rakiet Standard AN/SPG-62, 
    • sonar kadłubowy /hull sonar: AN/SQS-53C, 
    • sonar holowany / towed array sonar: AN/SQR-19B TACTAS,
  • Systemy walki elektronicznej / Electronic warfare equipment:
    •  system walki elektroniczej / electronic warfare system AN/SLQ-32(V)3, 
    • system obrony przed torpedami / torpedo countermeasures: AN/SQL-25A Nixie,
    •  wyrzutnie dipoli / decoy launching system Mk36  mod. 12, 
    • flary / chaffs AN/SLQ-39,
  • Uzbrojenie / armament: 
    • 96 komorowa pionowa wyrzutnia rakietowa Mk41 dla pocisków / 90 cell Mk41 VLS for missiles: Tomahawk, RIM-66M Standard, RIM-161 Standard BMD (Ballistic Missile Defence), RIM-162 ESSM (4 pociski na komorę / 4 missiles per cell), RUM-139 VL ASROC, RIM-174A Standard ERAM, 
    • działa / guns: 
      • 1 działo 5 calowe (127 mm)/62 Mk-45 mod 2 / 1 x 5-inch (127 mm) Mk-45 mod. 2 gun, 
      • 2 systemy obrony bezpośredniej Mk15 Block 1A Phalanx kal. 20 mm / 2 x CIWS Mk15 Block 1 Phalanx cal. 20 mm, 
      • 2 działka automatyczne M242 Bushmaster kal. 25 mm / 2 automatic cannons M242 Bushmaster cal. 25 mm 
    • Torpedy / torpedoes:
      • 2 potrójne wyrzutnie torped Mk 32 dla 6 torped Mk-46 i Mk-50 / 2 triple Mk 32 torpedo launchers for a six Mk-46 or Mk-50 torpedoes,
  • Wyposażenie lotnicze / Aviation equipment:
    • pokład lotniczy / flight deck, 
  • Załoga / Crew: 370 os/ pers.


Poniżej: zdjęcia USS DONALD COOK które zrobiłem w Gdynii 08.04.2016 / Below: USS DONALD COOK photos which I took in Gdynia 08.04.2016 (aby powiększyć kliknij na zdjęcie / to enlarge click on the photo).





























































Bibliografia / Bibliography:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz